مضرات محصولات تراریخته

مزایای محصولات تراریخته

 محصولات تراریخته

 محصولات تراریخته؛ مواد غذایی و محصولات کشاورزی هستند که از لحاظ ژنتیکی دستکاری شده و ژن جدید و مطلوبی را از سایر ارگانیسم ها دریافت کرده اند.

مضرات محصولات تراریخته

در مقابل مخالفان تولید محصولات تراریخته بر این باورند که در محصولات غیر تراریخته سطح بالاتر آنتی اکسیدان ها، مواد مغذی بالاتر، انرژی بیشتر و پروتئین سالم تر، عملیات کشاورزی بهتر همگی منجر به محصولات بهتری به نسبت محصولات تراریخته می شود.

به اعتقاد آنها این محصولات دارای مضراتی هستند که می توان به موارد زیر اشاره کرد؛

*واکنش آلرژیک: دستکاری ژنتیکی باعث ایجاد پروتئین هایی در گیاه یا جانور جدید می شود که ممکن است برای بدن انسان به عنوان عامل بیگانه شناسایی شده و منجر به ایجاد واکنش آلرژیک شود.

*نامناسب برای محیط زیست: بقایای این جانداران برای محیط زیست نامناسب است و تا مدت ها به صورت مخفی در طبیعت باقی می ماند.

*کاهش تنوع زیستی: تغییرات ژنتیکی باعث آسیب به برخی ارگانیسم ها (مانند آفات و حشرات) در اکوسیستم می شود و از تنوع زیستی آن ها می کاهد.

*کاهش کارایی آنتی بیوتیک ها: به دلیل تغییرات ژنتیکی، این محصولات به ویروس ها و باکتری ها مقاوم می شوند؛ خاصیت آنتی بیوتیکی خود را در بدن اعمال می کنند و از کارایی آنتی بیوتیک های دارویی می کاهند.

*طعم غیر متداول: به دلیل تغییر در ساختار این محصولات، طعم متفاوتی خواهند داشت.

* نامناسب از جهت تغذیه ای برای انسان ها: این محصولات باعث ایجاد بیماری های جدید در انسان می شوند و در بسیاری از گونه های حیوانات مانند موش ها و پروانه ها باعث مرگ شده اند.

*سلاح بیولوژیک: بسیاری از کشورها از این محصولات به عنوان سلاح بیولوژیک برعلیه دشمنان خود استفاده می کنند.

مزایای محصولات تراریخته

به اعتقاد طرفداران، این محصولات دارای مزایایی هستند که کشت آنها را با صرفه کرده است به طوری که ؛

* تولید محصولات قوی تر: محصولات تراریخته در برابر بیماری ها مقاوم هستند.

*محافظت محیط در برابر سموم: به دلیل اینکه محصولات تراریخته نیاز کمتری به سم پاشی از طریق مواد شیمیایی دارند باعث محافظت محیط در برابر سمپاشی و آفت کش ها می شوند.

*ماندگاری بیشتر محصولات: با تغییر در ساختار ژنی این محصولات، بدون نیاز به ماده اضافه ای محصولات مدت زمان بیشتری با کیفیت باقی می مانند.

* جنگل زدایی کمتر: با افزایش جمعیت دنیا، نیاز به تخریب جنگل ها بیشتر می شود اما اگر غذای کافی برای این جمعیت فراهم شود نیازی به جنگل زدایی نیست.

*کاهش گرم شدن زمین: در صورت دستکاری ژنتیکی گیاهان، آنها می توانند دی اکسید کربن بیشتری مصرف کرده و اکسیژن بیشتری را به اتمسفر برسانند در نتیجه این کار پدیده گلخانه ای را کاهش می دهد و باعث کاهش گرم شدن زمین می شود.

*کاهش قیمت غذا: اگر تولید محصولات زیاد شود، قیمت آنها کاهش می یابد.

* تولید محصولات جدید: با دستکاری ژنتیکی محصولاتی به دست می آید که می توانند در هر محیطی رشد کنند  برای تولید گوجه فرنگی در زمین های نمکی و شوره زار.

*مقاومت در برابر حشرات: این محصولات به دلیل مقاومت در برابر حشرات نیاز کمتری به حشره کش ها دارند.

*بر اساس پژوهش های صورت گرفته دلایل محکمی وجود دارد که محتوای مواد مغذی در مواد غذایی تراریخته به مراتب کمتر از مواد غذایی غیر تراریخته است. در محصولات غیر تراریخته سطح بالاتر آنتی اکسیدان ها، مواد مغذی بالاتر، انرژی بیشتر و پروتئین سالم تر، عملیات کشاورزی بهتر همگی منجر به محصولات بهتری به نسبت محصولات تراریخته می شود

منبع: افکارنیوز

مضرات محصولات تراریخته

محصولات تراریخته؛ تهدید یا فرصت؟ - تبیان

www.tebyan.net › صفحه اصلیتغذیه و آشپزیصنایع غذایی
Translate this page
Feb 27, 2016 - محصولات تراریخته در حقیقت مواد غذایی هستند که از لحاظ ژنتیکی ... با پیشرفت بیشتر این علم جنبه های بیشتری از مزایا و مضرات آن مشخص شد.

محصولات کشاورزی تراریخته؛ فواید و عوارض - خبرگزاری صدا و سیما

www.iribnews.ir/fa/.../محصولات-کشاورزی-تراریخته-فواید-و-عوار...
Translate this page
رئیس انجمن عملی ایمنی زیستی: محصولات تراریخته مضر نیست؛ ستاد توسعه زیست فناوری، وزارت جهاد کشاورزی از تولید محصولات تراریخته حمایت و بر آن نظارت می ...

محصولات تراریخته: فواید و مضرات - تیتریک

titre1.ir/fa/news/90432/محصولات-تراریخته-فواید-و-مضرات
Translate this page
Feb 28, 2016 - محصولات تراریخته در حقیقت مواد غذایی هستند که از لحاظ ژنتیکی ... در این مقاله سعی داریم مهمترین مزیت ها و مضرات آن را برای شما آشکار نماییم.

واردات ۵ میلیارد دلاری محصولات تراریخته به ایران/مهر«سرطانزا و ناسالم ...

www.farsnews.com/newstext.php?nn...
Translate this page
Fars News Agency
Jul 5, 2015 - به گزارش رسپانسیبل تکنولوژی، در آمریکا بررسی در باره اینکه استفاده از محصولات تراریخته برای مردم،‌محیط زیست و آینده چه مضراتی می‌تواند ...

مزایا و مضرات محصولات تراریخته چیست؟ - افکارنیوز

www.afkarnews.ir/...محصولات-تراریخته.../526673-مزایا-مضرات-مح...
Translate this page
Jun 25, 2016 - این روزها بحث واردات و تولید محصولات کشاورزی تراریخته در کشور بسیار ... دیگر مخالف این محصولات بوده و استفاده از آن را برای جامعه مضر می دانند .

وقتی مضرات محصولات ترا ریخته در پشت نقاب ها پنهان می شوند

www.dana.ir/News/756792.html
Translate this page
Jun 5, 2016 - چرا باید محصولات تراریخته از کشورهای اروپایی که کشت و تولید این محصولات در کشور خود را ممنوع کرده‌اند، وارد ایران شود؛ مگر نه اینکه این ...